Najin prvi fantek ima rad juhice. Rad jih ima tako zelo, da včasih na vprašanje, kaj bi jedel za kosilo, odgovori z: "Dve juhici!". Tako se pri nas doma pred popoldanskim počitkom pogosto zgodi, da odmrznemo govejo juho, ki nam jo je skuhala in za seboj pripravila naša babi, mi pa vanjo samo še zakuhano razne prikuhe. Tu in tam so to žličniki.
Skrivnost dobrih žličnikov, po domače "knedeljčkov" je v dodatnem stopljenem maslu. Vsaka gospodinja ima svoj recept, vsaka drugačno razmerje sestavin in v vsaki družini je po svoje pomembno kako trdi knedeljčki so.
Potrebujemo (za 10 srednje velikih žličnikov):
1 jajce
25 g masla
60 g pšeničnega zdroba
sol
(poper)
Maslo stopimo v kozici.
Pšenični zdrob, stopljeno maslo, jajce, sol in (po lastnem okusu) poper zvrnemo v posodico ter mešamo z žlico toliko časa, da dobimo gosto, svetlečo zmes. Posodico pokrijemo in jo pustimo stati približno 10 minut (praksa: dlje bodo sestavine stale in čakale, trši bodo knedeljčki).
Žličnike lahko skuhamo v slani vodi, lahko pa jih zakuhamo kar v juho (pri nas se zgodi slednje, kdo rabi še dodatno umazano posodo :D ).
Do lepe oblike žličnikov se pride z uporabo dveh žlic (od tod tudi ime prikuhe). Z žlico zajamemo del mase, vzamemo drugo žlico ter z njo žličnik nežno in skrbno postrgamo s prve žlice, ter oblikovani žličnik položimo v krop. Postopek ponavljamo vse dokler nam mase ne zmanjka. (Praksa: pri nas se žličniki delajo medtem, ko se Dete nosi v naročju in z dudo cilja lonec juhe, žličniki pa se oblikujejo (bolje rečeno kipajo v juho) s prvo žlico, ki pride pod roke, zato bi jim včasih bolj pristalo poimenovanje Jušni nametanci, haha, slednji so tudi na fotografiji :D; pravilen in natančen postopek bom izvajala, ko bo prvič na kosilo prišla bodoča snaha, haha #hec ).
Žličnike kuhamo vsaj dokler ne priplavajo na površje. Naprej pa po želji (max. 10 minut) - dlje bodo v loncu, bolj bodo rahli.
Dober tek!
Objem, V.