top of page

JAGODNA MARMELADA (za prste obliznit)

Takoj ko je svež bezgov sirup varno spravljen v našo klet, se na prelomu vsake pomladi v poletje v našem stanovanju postavi vprašanje: "Mami, a boš letos delala jagodno marmelado?". Slednjemu teden ali dva za tem sledi novo vprašanje, tokrat s strani mojega Svaka, ki se je včasih glasilo: "A boš vzela jagode?", sedaj pa se že leta glasi: "Kolk kil jagod ti letos zrihtam?". "Vsaj 5, pa še kako košarico za povrh". Tako smo tudi letos z Malim in Detetom šibali po jagode k Sestrini družini, avto za nazaj je omamno dišal, Mali pa si je prisvojil eno izmed košaric čudovitih, rdečih jagod in se zadovoljno smejal v svojem sedežu.


Naše mame so ure in ure stale za štedilniki in počasi in skrbno vmešavale marmelado. Sama to naredim precej bolj brzinsko, prisegam pa na prvovrstne sestavine. Tako vedno poskrbim za sveže, lepo in po možnosti bio sadje ter želirni sladkor Weiner Zucker 2:1 (op. avtorice: zapis ni oglasno sporočilo, je izkušnja samosvoj mojster kuharice). Spodnji recept uporabljam za pripravo vseh vrst marmelade, ni se še pripetilo, da bi se katera izmed marmelad pokvarila, preizkusili smo marsikatero vrsto sadja - po mnogih testiranjih pa Mož, Mali in jaz prisegamo na: jagodno, malinino, borovničevo, figovo in marelično marmelado. Poizkusili smo tudi z jabolki, hruškami in grozdjem, vendar se slednji po mnenju moje družine mnogo bolje obnesejo v kompotih in sokovih.


Sestavine:

  • 3 kg sadja (v našem primeru jagod)

  • 1,5 kg želirnega sladkorja Weiner Zucker 2:1 (na kilogram jagod gre pol kilograma želirnega sladkorja)

  • 2 limoni


  1. Pred pripravo marmelade pripravimo lončke in pokrovčke v katere bomo kasneje vlili marmelado. Lončke in pokrovčke temeljito umijemo in steriliziramo (npr. jih na 100 stopinjah pol ure grejemo v pečici in ohladimo na sobno temperaturo).

  2. Jagode operemo. Odstranimo jim peclje. Prerežemo jih na polovičke.

  3. V večjem loncu pričnemo segrevat jagode, najprej jih nežno pretlačimo, ko pa malo zabrbota - jagode spasiramo s paličnim mešalnikom.

  4. Dodamo želirni sladkor in sok 2 limon. Počakamo, da zmes zavre. Mešamo in počasi kuhamo še 10 minut.

  5. Jagodno marmelado nalijemo v lončke (pazi, res vroče!). Pri tem pazimo, da ne popacamo robov kozarčkov (če se popaca - temeljito očistimo s kuhinjsko brisačko), kozarčke napolnimo nekaj milimetrov do roba ter jih tesno zapremo.

  6. Po nasvetu Moje Mami - vse lončke skupaj zavijemo z brisačo in jih čez noč pustimo, da se ohladijo na sobno temperaturo.



Nasveta:

  1. Marmelade hranimo v hladnejših in temnejših prostorih (klet stanovanjskega bloka je prostor, ki temu popolnoma ustreza).

  2. Za poseben, šik okus in omamen vonj lahko marmeladi minutko pred koncem kuhanja dodate strok vanilije, ki ga vzdolžno prerežete in iz njega postrgate semena (1 vanilijev strok za 1 kg sadja). 


Kuhinja je rahlo zapacana in rdečkasta, vendar totalno dišeča. Mali sedi na pultu in liže kuhalnico. "Mami, to je dobro!".



Naslednje jutro Mož hitro pohopa košaro in lončki jagodne marmelade odbrzijo v klet. Kar je dobrega je treba nujno skrit pred nami, Sladkosnedi, in nam počasi dozirat celo zimo.


Uživajte, objem, V.



bottom of page